rodzinapomoc psychologa rodzinnego

Rodzina powinna dawać siłę, wsparcie w trudnych sytuacjach, a także zapewniać bezpieczeństwo. Jednak, aby tak było, potrzebne są dobre relacje pomiędzy wszystkimi członkami rodziny i wzajemne zaufanie. Niestety dziś coraz częściej dochodzi do konfliktów i dysfunkcyjnych zachowań, przez które rodzą się nieporozumienia, a więzi rodzinne zostają bardzo nadszarpnięte. Dlatego na popularności zyskuje rozwiązanie, jakim jest wspólna psychoterapia, która często stanowi ostatnią szansę na zjednoczenie rodziny oraz poradzenie sobie ze wszystkimi problemami.

Czym zajmuje się psycholog rodzinny?

Rodzina to zazwyczaj zbiór odmiennych charakterów, potrzeb, celów i problemów. Nawet mimo tak wielu różnic, funkcjonowanie w takiej małej społeczności oraz zachowywanie pozytywnych relacji jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Jednak czasem jedyną drogą, aby móc to osiągnąć będzie udanie się do psychologa rodzinnego, który będzie mógł przyjrzeć się interakcją pomiędzy poszczególnymi osobami, odkryć podłoże różnych zachowań, czy też znaleźć wspólną drogą do odzyskania zaufania i stabilności.

Spotkania wtedy przybierają formę grupową, a głównym celem staje się naprawa komunikacji pomiędzy członkami rodziny, aby nauczyli się szczerze rozmawiać o tym, co ich trapi, jakie mają potrzeby i co im przeszkadza w dotychczasowych relacjach. Już po zaledwie kilku spotkaniach terapeuta będzie w stanie wyciągnąć pierwsze wnioski oraz zacząć wprowadzać zmiany. Oczywiście kluczem w całym tym procesie jest to, aby pacjenci naprawdę chcieli współpracować i przy okazji jak najbardziej się do tego zaangażowali.

Kiedy należy udać się do psychologa rodzinnego?

Istnieje wiele sytuacji, kiedy cała rodzina powinna udać się do specjalisty, aby pomógł im znaleźć źródło ich problemu i sposób na poradzenie sobie z nim. Najczęściej to jeden lub oboje rodziców decydują się na to, aby rozpocząć terapię, kiedy jedna osoba, np. nastolatek boryka się z uzależnieniem, chorobą, zaburzeniem odżywiania czy różnymi problemami wychowawczymi. Jak wiadomo, wpływa to na całą rodzinę, dlatego wspólne zajęcia z psychoterapeutą mogą przynieść ukojenie, wsparcie oraz upragnione rozwiązanie spornych sytuacji. Inną sytuacją, która sprawia, że podjęcie psychoterapii rodzinnej jest wskazane, to przeżycie jakiegoś traumatycznego wydarzenia.

Może dotyczyć to, choćby śmierci kogoś bliskiego — dziecka, rodzica, jednego z dziadków, przyjaciela czy kogoś innego. Takie zdarzenie często sprawia, że w dzieciach rodzą się lęki, a w rodzicach ból, który chcą przyćmić alkoholem, używkami, agresją bądź nadmiarem obowiązków zawodowych lub domowych. Nie rozmawianie ze sobą o tym oraz brak wsparcia sprawia, że każdy członek rodziny musi sam znaleźć swój sposób na poradzenie sobie z tak trudną sytuacją. Jednak nie tylko śmierć wiąże się z powstaniem traumy. Czasem wynika to z powodu utraty pracy jednego z rodziców, uczestniczenia w wypadku, po którym potrzebna była hospitalizacja i długie dochodzenie do zdrowia lub też z problemów materialnych.

Kolejnym argumentem wskazującym na potrzebę odbycia sesji u psychologa rodzinnego jest brak bliskości. Jeśli pomiędzy rodzicami nie ma już miłości, a zamiast tego pojawia się niechęć i brak szacunku, to takie zachowanie zawsze wpływa negatywnie na dzieci. Niejednokrotnie kończy się to rozwodem, który także pozostawia piętno na potomstwie. Warto wtedy przygotować dzieci do zmian w ich życiu właśnie przy pomocy terapii rodzinnej, w której powinni uczestniczyć wszyscy członkowie rodziny.

Zdrowe relacje rodzinne to coś, o czym marzy każdy. W końcu tylko wtedy można naprawdę czerpać pozytywną energię z bycia częścią rodziny. Zatem, jeśli widzą Państwo, że wasze drogi zaczynają się rozchodzić, dzieci są nieposłuszne lub zachowują się niepokojąco, to nie czekaj, aż będzie za późno. W takich sytuacjach zachęcamy do zdecydowania się na psychoterapię rodzinną. Obiektywna opinia i pomoc specjalisty będzie wtedy nieoceniona, co sprawi, że Państwa rodzina znów stanie się silniejsza, zjednoczona, a także otwarta na potrzeby pozostałych członków rodziny.