Leczenie depresji – czy to możliwe?
Tak, choć skuteczne leczenie depresji to duże wyzwanie. Choroba ta dotyka motywacji i woli człowieka, odbierając chęć i energię do robienia czegokolwiek, w tym podejmowania leczenia. WHO szacuje, że na świecie w 2016 roku na depresję chorowało 350 mln ludzi, czyli prawie 6% populacji planety. Depresja to ciężka choroba uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie. Na całe szczęście świadomość społeczna jest już w tej kwestii większa i coraz więcej osób decyduje się na profesjonalne leczenie depresji.
Depresje charakteryzuje się najczęściej przez długotrwałe obniżenie nastroju, utrzymujące się tygodniami lub miesiącami. Towarzyszą mu najczęściej brak wiary w siebie, niska samoocena, poczucie winy, niezdolność do przeżywania przyjemności (anhedonia), zaburzenia cyklu dobowego i apetytu oraz myśli samobójcze. Z tego powodu, a także ponieważ depresja odbiera człowiekowi zdolność przeżywania satysfakcjonującego życia, w leczeniu depresji i choroby dwubiegunowej łączy się farmakoterapię z różnymi nurtami psychoterapii.
Jaka terapia w leczeniu depresji?
Badania wykazują, że wspierana farmakoterapią psychoterapia (ze szczególnym uwzględnieniem terapii poznawczo-behawioralnej) ma dużą skuteczność w trwałym leczeniu depresji i choroby dwubiegunowej. Jak zawsze w przypadku psychoterapii jest to jednak kwestia indywidualna i terapia jest najskuteczniejsza, kiedy nawiąże się produktywną współpracę z terapeutą z dowolnego nurtu.
Leczeniem depresji zajmują się w Gabinetach „W stronę Centrum”:
Objawy depresji
Depresja bywa mylona ze stanami obniżenia nastroju, które zdarzają się od czasu do czasu każdemu. Z tego powodu jest często bagatelizowana, uważana za przejaw słabości. Wśród objawów emocjonalnych tego schorzenia wymienia się: lęk, smutek, utratę zainteresowania otoczeniem i radości z życia. Często pojawia się płacz, który wywołują przeżywane emocje, a u niektórych osób także drażliwość. Występuje utrata motywacji do działania i kłopoty z podejmowaniem decyzji, co powoduje problemy z angażowaniem się w zwykłe aktywności zawodowe czy towarzyskie. Chorzy na depresję mają zaburzony obraz własnej osoby i niską samoocenę. Oskarżają się, że są dla innych ciężarem, a otaczający świat widzą wyłącznie w czarnych barwach. W takiej sytuacji konieczna okaże się psychoterapia depresji i praca nad tworzeniem pozytywnego obrazu siebie oraz otoczenia. U chorych mogą pojawić się objawy somatyczne, takie jak zaburzenia łaknienia (utrata apetytu lub jego wzmożenie), problemy ze snem, ciągłe zmęczenie, osłabienie, spadek libido, odczuwanie bólu o różnym umiejscowieniu i ogóle pogorszenie samopoczucia. Zdarzają się myśli samobójcze, a w przypadku głębokiej depresji nawet próby samobójcze.