Terapia uzależnień Katowice – kiedy zgłosić się po pomoc?

Pewne zachowania, alkohol i substancje psychoaktywne początkowo stanowią element dobrej zabawy. Stopniowo zaczynają jednak przeobrażać się w powtarzalny scenariusz, od którego trudno uciec. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy to nie początek uzależnienia. Wspólnym elementem każdego nałogu są konsekwencje ponoszone w życiu osobistym i zawodowym. Zmniejsza się zaangażowanie i koncentracja w pracy, bliscy czują się zaniedbani i coraz częściej wyrażają niepokój, sugerując takiej osobie, że alkoholu czy innej substancji jest zbyt wiele. Używki pochłaniają dużą ilość czasu i pieniędzy. Problemem staje się także ich odstawienie – trudno poradzić sobie z tym na własną rękę. Kiedy występuje część wymienionych powyżej objawów, warto poszukać pomocy. Jeśli chodzi o leczenie uzależnień Katowice są miejscem, w którym łatwo można znaleźć specjalistów o szerokiej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. Pomogą zdiagnozować problem i pokierować dalszym leczeniem, jeśli okaże się to potrzebne. Zgłoszenie się do gabinetu jest pierwszym krokiem na drodze do szczęśliwego życia, wolnego od nałogów. Psychoterapeuci tworzą bezpieczną przestrzeń, w której pacjenci chętnie dzielą się problemami i znajdują motywację do dalszego działania.

Detoksykacja – niezbędny etap terapii uzależnień

Terapia powinna rozpocząć się od odtrucia organizmu. Detoksykacja polega na całkowitym zaprzestaniu przyjmowania substancji, która spowodowała uzależnienie. Detoks może odbywać się w specjalistycznym ośrodku zapewniającym kompleksową opiekę nad chorym podczas tego trudnego procesu. Odtruwanie nie jest przyjemne, może wywoływać przykre skutki psychiczne i fizyczne, jakie wiążą się z zespołem odstawiennym. Abstynencja stanowi jednak warunek konieczny do rozpoczęcia leczenia uzależnień. Ważnym elementem tego etapu jest także wzbudzenie motywacji do pracy nad sobą i porzucenia nałogu. Tylko dzięki wewnętrznej gotowości zmiany będą trwałe i znacząco poprawią jakość życia osoby podejmującej wyzwanie.

Czytaj więcej

Jak wygląda leczenie uzależnień Katowice?

Kiedy proces detoksykacji zakończy się pomyślnie, realizowany jest co najmniej 4-tygodniowy intensywny program terapii indywidualnej oraz grupowej, podczas której można poznać historie ludzi znajdujących się w podobnej sytuacji. Osoby uzależnione zaczynają dostrzegać negatywne skutki destrukcyjnych zachowań i nadużywania alkoholu. Omawiają konkretne historie ze swojego życia, kiedy to nałóg spowodował spustoszenie w życiu osobistym. To czas na dzielenie się emocjami i całkowitą zmianę nastawienia. Terapia uzależnień Katowice jest także nauką umiejętności, które umożliwiają dalsze życie w trzeźwości. Pacjenci poznają zasady funkcjonowania w społeczeństwie, w którym nie raz będą musieli mierzyć się z pokusą sięgnięcia po kieliszek. Asertywność jest jedną z najważniejszych postaw przydatnych w procesie wychodzenia z nałogu. Kolejny etap to terapia pogłębiona – jej celem jest utrwalenie pozytywnych zmian. Spotkania odbywają się rzadziej, jednak trwają około dwóch lat. Taki okres uważany jest za optymalny w przypadku skutecznego leczenia alkoholizmu. Czym jest uzależnienie? Najbardziej ogólnie rzecz ujmując to ciężka choroba, w wyniku której pewne zachowania powtarzane są często, automatycznie, z poczuciem wewnętrznego przymusu i bez względu na powodowane przez nie szkody zdrowotne, psychiczne i społeczne. Z powodu różnego rodzaju uzależnień cierpią na całym świecie dziesiątki milionów osób. Jednym z najczęściej występujących w Polsce, a zarazem najbardziej destruktywnych w ogóle, jest uzależnienie od alkoholu. W naszym kraju wciąż pokutuje z jednej strony wstydliwe przekonanie o tym, że alkoholizm należy ukrywać, a z drugiej milcząca zgoda na uzależnienie ludzi nam bliskich. Rujnuje to zdrowie, rozbija rodziny i nie pozwala cieszyć się życiem. Terapeuci uzależnień w gabinetach W STRONĘ CENTRUM pomogą państwu ocenić, czy problem uzależnienia dotyczy także Was, a jeśli tak, to jakie kroki należy podjąć do jak najskuteczniejszego poradzenia sobie z nim dla dobra własnego i najbliższych. Służymy pomocą w przypadku uzależnienia od:

  • alkoholu
  • narkotyków
  • hazardu
  • ryzykownych zachowań seksualnych
  • gier sieciowych

Umów wizytę

Loading...