Terapia osób głuchych i niedosłyszących
Szybkie tempo życia, stres czy m.in. problem samotności sprawiają, że coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa. W tym gronie są również osoby głuche oraz niedosłyszące. Niestety, zarówno w Polsce, jak i na świecie oferta terapii dla osób głuchych nie jest tak bogata, jak w przypadku terapii dla osób słyszących. W naszych gabinetach wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz zapewniamy pomoc psychologa dla niedosłyszących lub głuchych.
Psychoterapia niedosłyszących
Osoby głuche oraz niedosłyszące zmagają się z wieloma problemami natury psychologicznej. Czują się wykluczone, samotne, ale też niezrozumiałe. Utrudniona komunikacja ze społeczeństwem sprawia, że mają problemy z nawiązaniem relacji, ale również np. z załatwieniem spraw urzędowych czy zrobieniem zakupów. Bywa też, że mimo starannego wykształcenia i przygotowania do podjęcia pracy, ta nie zostaje im przyznana. Wszystkie opisane przykłady, ale też wiele innych aspektów sprawia, że pojawia się frustracja, a często oraz depresja.
Osobom głuchym i niedosłyszącym nieobcy jest także problem alkoholizmu. Alkohol sprawia, że na chwilę zapominają o swoich problemach z akceptacją oraz otoczeniem, jednak jednocześnie narażają się na poważną chorobę. Szacuje się, że skala alkoholizmu wśród osób głuchych jest taka sama, jeśli nie większa, jak w przypadku osób słyszących.
Mimo wielu problemów i chęci zwrócenia się o pomoc, osoby głuche nie zawsze mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, m.in. z powodu wspomnianej bariery komunikacyjnej. Jeszcze nie tak dawno pomoc psychologa dla niedosłyszących opierała się na spotkaniu w obecności osoby trzeciej, czyli tłumacza. Niestety, to kolejna dawka stresu dla pacjenta. Pojawiają się niedomówienia, brak poczucia prywatności, a także lęk przed oceną. Obecność tłumacza podczas rozmowy bywa powodem dyskomfortu zarówno dla terapeuty, jak i pacjenta. Terapia osób głuchych musi być prowadzona przez psychologa z językiem migowym, który zapewni danej osobie poczucie bezpieczeństwa oraz zrozumienia.
Psycholog dla głuchoniemych
Terapia osób głuchych to jedno, jednak nie można zapominać o ich rodzinach. Często bywa tak, że dziecko głuchonieme wychowuje się w rodzinie osób słyszących. Inną sytuacją jest ta, kiedy to osoby głuchonieme stają się rodzicami dziecka słyszącego. Jedna rodzina – dwa światy, dwie kultury i dwa języki. Dziecko głuchonieme czuje się osamotnione, czasami nieakceptowane przez rodziców. Żyje w ciągłym stresie, który pogłębia się, jeśli rodzice nie chcą nauczyć się języka migowego, aby móc swobodnie porozumiewać się ze swoją pociechą.
Z kolei dzieci słyszące głuchoniemych rodziców mogą czuć się sfrustrowane brakiem pomocy ze strony rodziny czy wsparcia. Czują się samotne, ponieważ to na ich barkach spoczywa wiele obowiązków oraz relacja ze światem słyszących. W jednym i drugim przypadku wyparcie problemów nic nie da. Warto zawalczyć o relację rodzinną, która da siłę do mierzenia się z codziennymi problemami osób głuchych oraz niedosłyszących. Rozwiązaniem może być terapia dla rodziny, która przywróci jej członkom poczucie wspólnoty i pomoże im wspierać się wzajemnie.
Oferta terapii dla osób głuchych i niedosłyszących
W gabinetach „W Stronę Centrum” pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy zajmują się terapią uzależnień, leczeniem depresji, problemami rodzinnymi, zawodowymi oraz osobistymi. Naszą ofertę kierujemy także do osób głuchych lub niedosłyszących, jak i ich rodzin. Gwarantujemy dyskrecję oraz pomoc w odnalezieniu równowagi w życiu. Wiemy, że każdy z nas jest inny, przez co potrzebuje innego rodzaju rozmowy, pomocy czy wsparcia. Psychoterapię niedosłyszących prowadzimy z użyciem języka migowego. Podejmujemy się terapii indywidualnych, jak i terapii rodzinnych.
Zapewniamy kameralną, rodzinną atmosferę i rozmowę w przytulnych pokojach, wyposażonych w wygodne fotele.
W celu rezerwacji wizyty prosimy o kontakt drogą mailową wstronecentrum@gmail.com lub telefoniczną 668 969 960.
Nasza siedziba jest zlokalizowana przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Serdecznie zapraszamy!
Terapią osób niedosłyszących w naszym gabinecie zajmuje się psycholog Marta Kostuś