Życie w ciągłym biegu, natłok obowiązków czy niespodziewane zdarzenia losowe to sytuacje, z którymi zmagamy się niemal każdego dnia. Czujemy, że zaczyna brakować nam czasu i mamy coraz większe problemy z zapamiętywaniem wyznaczonych terminów. Zauważamy spadek koncentracji, a w to miejsce pojawia się frustracja. Początkowo problemy w pracy czy w relacjach z partnerem wydają się etapem przejściowym oraz nieznacząco wpływającym na postrzeganie nas przez innych. Powoli zamykamy się we własnym świecie, nie chcąc martwić najbliższych, co nas trapi. Niekiedy wynika to z poczucia wstydu i bezsilności, które traktujemy jako słabość. W szczególności dotyka to mężczyzn, którym trudno pogodzić się z utratą kontroli nad własnym życiem.
W takich przypadkach psychoterapia indywidualna może okazać się skutecznym sposobem na odbudowanie właściwego nastawienia do życia. Leczenie polega na diagnozie zaburzeń emocjonalnych w trakcie bezpośredniego kontaktu pacjenta z psychoterapeutą. W odróżnieniu od terapii grupowej spotkania „sam na sam” pozwalają zbudować zaufaną relację pacjent — lekarz, bez której nie będzie możliwa skuteczna terapia indywidualna. Katowice to miasto, w którym oferowana jest profesjonalna pomoc specjalistów z zakresu psychoterapii indywidualnej dla dzieci i dorosłych.
Nasza placówka skupia wysoko wykwalifikowaną kadrą lekarzy, pozostających do Państwa dyspozycji podczas trwania leczenia. Dla nas każdy chory to osobowość i charakter, które chcemy poznać, aby zastosować odpowiednie metody psychoterapeutyczne. W trakcie konsultacji diagnozujemy schorzenie, dokonujemy rzetelnej psychoanalizy oraz podejmujemy stosowną kurację. Wiemy, jak ważne są empatia czy zrozumienie, dlatego oferowana przez nas psychoterapia indywidualna obejmuje obszary zachowań, z którymi trudno się podzielić nawet z najbliższą rodziną. U nas otrzymacie Państwo wsparcie, poparte fachową wiedzą i doświadczeniem.
Psychoterapia dorosłych
Człowiek dorosły jest ukształtowaną jednostką, której tożsamość i poczucie własnej wartości, wpływają na konkretne zachowania oraz subiektywną ocenę sytuacji. O ile dziecko można porównać do plasteliny, którą stosunkowo łatwo formować, o tyle dorosły przypomina bardziej modelinę, której strukturę trudno zmienić. W naszej działalności stosujemy różne formy lub techniki pracy terapeutycznej, które obejmują zarówno krótko — jak i długoterminową pomoc. W kwestii takiej jak terapia indywidualna, Katowice i działające w regionie gabinety psychoterapeutyczne, kierują swoją ofertę do osób, borykających się z problemami takimi jak:
– nerwica i depresja,
– stany lękowe, ataki paniki,
– zaburzenia osobowości, odżywiania, adaptacyjne,
– fobie,
– zaburzenia w relacjach z innymi oraz wiele innych.
Psychoterapia dorosłych obarczona jest pewnego rodzaju ryzykiem, wynikającym z rodzaju osobowości pacjenta, nastawienia do terapii, oporu przed zmianami oraz lękiem przed uświadomieniem sobie istoty choroby. Blokada psychiczna, brak pozytywnego myślenia i motywacji mogą być w początkowej fazie leczenia przyczynami spowalniającymi proces leczenia. Jako doświadczony zespół specjalistów zależy nam na tym, aby osiągnąć emocjonalną gotowość pacjenta, dając mu nadzieję na wyzdrowienie. Wykorzystywane przez nas metody psychoterapeutyczne to:
– psychoterapia psychodynamiczna,
– psychoterapia poznawczo-behawioralna,
– psychoterapia integratywna.
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia psychodynamiczna to dziś jedna z najpopularniejszych form terapii długoterminowej. Jej korzenie sięgają początków XX wieku i psychoanalizy Zygmunta Freuda, który stworzył tę metodę jako rewolucyjny na tamte czasy sposób leczenia nerwicy.
Współczesna terapia psychodynamiczna opiera się na obserwowaniu złożonych zależności, które pojawiają się między klientem a terapeutą podczas spotkań. Obserwacja wskazuje na sposoby, w jakie wchodzimy w relacje z innymi i daje wgląd w to, jak nieświadome schematy myślenia i postępowania kształtują nasze życie psychiczne i społeczne.
Psychoterapia psychodynamiczna to znakomite narzędzie samopoznania i rozwoju osobistego, o potwierdzonej skuteczności w leczeniu schorzeń takich jak:
- problemy i konflikty w relacji z bliskimi
- przewlekły stres, znużenie, permanentne zmęczenie
- niepokój, stany lękowe, ataki paniki
- poczucie braku sensu życia, niemożliwości odnalezienia się, niemożliwość podjęcia działań
- występowanie natrętnych myśli i obsesji
- doświadczanie samotności
- nieradzenie sobie z traumatycznymi wydarzeniami
- potrzeba pogłębionego samopoznania i rozwoju psychicznego
- syndrom DDA
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Nurt poznawczo-behawioralny nazywany jest niekiedy “drugą siłą” w psychologii i stanowi najpopularniejszą obok psychoanalizy formę psychoterapii, stosowaną z powodzeniem na całym świecie w szeregu zastosowań klinicznych. Wywodzi się z behawioryzmu, rozwiniętego przez B.F. Skinnera.
Terapia poznawczo-behawioralna oraz związana z nią eksperymentalna analiza zachowania to metoda skoncentrowana na wzorcach zachowania oraz myślenia, które kształtują nasze życie wewnętrzne i sposoby reagowania w sytuacjach społecznych. W toku terapii staramy się najpierw wyłonić te wzorce, poznać możliwie najlepiej schematy nagradzania się i unikania przykrości, dostrzec w nich błędy logiczne i funkcjonalne, a następnie systematycznie wyrobić sobie nowe, bardziej przystosowawcze wzorce.
Terapia behawioralno-poznawcza święci potwierdzone naukowo sukcesy w wielu dziedzinach, takich jak:
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
- fobie dowolnego rodzaju
- ataki paniki
- terapia zaburzeń autystycznych
Psychoterapia integratywna
Psychoterapia integratywna jest podejściem łączącym w sobie sposoby patrzenia na człowieka i jego cierpienie przez pryzmat różnych nurtów psychoterapeutycznych.
Przekrojowe badania nad skutecznością działania psychoterapii w jej różnych wariantach udowadniają, że nie sposób wyjaśnić wszystkich zjawisk psychicznych czy rozwiązać złożonych problemów człowieka odnosząc się do jednego nurtu myślenia i działania.
Założeniem terapii integratywnej jest elastyczne dopasowanie podejścia i stosowanych technik do konkretnego wyzwania indywidualnego człowieka. Celem pracy w nurcie integratywnym jest stopniowe łagodzenie cierpienia oraz trwałe usunięcie jego źródeł, a także przywrócenie i stworzenie zdrowych więzi, rozwinięcie zdolności do miłości, pracy i zabawy.
Model integratywny korzysta z teoretycznych i praktycznych osiągnięć takich nurtów, jak psychoanaliza, terapia ericksonowska, psychosomatoterapia, mindfullness czy terapia systemowa. Dzięki takiemu elastycznemu ujęciu możliwa jest uzdrawiająca zmiana na kilku płaszczyznach funkcjonowania jednocześnie.
Psychoterapia integratywna jest skuteczna w leczeniu takich problemów, jak:
- nerwica
- depresja
- zaburzenia psychosomatyczne
- zaburzenia osobowości
- zaburzenia odżywiania
- zespół stresu pourazowego PTSD
- zaburzenia adaptacyjne
- syndrom DDA
- problemy w relacjach
- inne niewymienione.