Leczenie DDA – czy to jest choroba?
Syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików (albo w szerszym ujęciu DDD – Dorosłych Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych) to nazwa zestawu objawów występujących u osób, w rodzinach których jedno lub oboje rodziców było niewydolnych wychowawczo, najczęściej z powodu nałogu. Dzieci zmuszone do funkcjonowania w obrębie takiej rodziny mogą nauczyć się tymczasowo w niej radzić, jednak jako dorośli najczęściej mają trudności z przystosowaniem się i nawiązywaniem bliskich relacji.
Chociaż syndrom DDA nie figuruje w ICD-10 jako choroba, skuteczne rozpoznawanie i leczenie DDA ma kluczowe znaczenie. W związku z traumatycznym doświadczeniem zawiedzionego zaufania osoby takie jako dorośli często sami popadają w nałóg, żyją w stanie współuzależnienia lub doświadczają kolosalnych trudności w nawiązaniu trwałej więzi.
Jaka metoda w leczeniu DDA?
Skuteczne leczenie syndromu DDA możliwe jest na gruncie różnych podejść. W terapii syndromu DDA na gruncie psychodynamicznym pracuje się nad charakterem relacji: ze znaczącym uzależnionym dorosłym, osobą terapeuty oraz innymi ważnymi ludźmi, z którymi powtarza się nieświadomie dysfunkcjonalne schematy. W podejściu behawioralnym przyglądamy się strukturze zachowań, osądów i wyobrażeń, starając się ją zmienić w bardziej przystosowawczą i satysfakcjonującą.
W leczeniu DDA skuteczne jest także łączenie technik różnych nurtów, jak również terapia grupowa, pozwalająca skonfrontować swoje doświadczenia z lustrzanymi, jednak całkiem różnymi perspektywami innych ludzi.
Leczeniem DDA zajmują się w Gabinetach „W stronę Centrum”:
Odpowiadając na potrzeby osób, które wychowywały się w rodzinach z problemem alkoholowym, gabinety W STRONĘ CENTRUM w Katowicach organizują wsparcie psychologiczne. Trudne doświadczenia z dzieciństwa, nieprzewidywalność jednego lub obojga opiekunów, odrzucenie czy przemoc niosą za sobą szereg konsekwencji dla funkcjonowania w dojrzałym życiu. Chcemy wspomagać naszych pacjentów w zrozumieniu siebie, akceptacji, wybaczeniu i nauce czerpania radości z życia.
Czym jest syndrom DDA?
Dorosłe Dziecko Alkoholika – czyli DDA – posiada często zaburzenia emocjonalne oraz trudności w komunikacji społecznej. Syndrom DDA jest określany jako zespół cech osobowości, które kształtują się na skutek wychowania w rodzinie alkoholowej. U osób z syndromem DDA bardzo często występują:
- niska samoocena, negatywny obraz własnej osoby,
- poczucie winy,
- lęk przed bliskim kontaktem i brakiem akceptacji
- problemy z ekspresją uczuć,
- kłopoty w podejmowaniu decyzji,
- problemy ze stawianiem i respektowaniem granic,
- potrzeba stałego kontrolowania siebie i innych,
- nadwrażliwość emocjonalna, nieradzenie sobie z krytyką,
- depresja, lęki, zaburzenia jedzenia, snu,
- trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi.
Terapia DDA
Katowice jest miejscem naszej działalności, gdzie zapraszamy wszystkie osoby, które nie mogą uporać się z doświadczeniami z przeszłości, nie potrafią cieszyć się z życia lub relacji z innymi. Uczestnictwo w psychoterapii będzie okazją, aby uporządkować relacje z rodziną, rozpoznać wzorce zachowań, przyjrzeć się swoim trudnościom oraz znaleźć ich źródło, głębiej rozumieć swoje emocje, potrzeby, a także motywy działania i reagowania.
Do czego dążymy?
Zadaniem, jakie realizuje prowadzone przez nas leczenie DDA w Katowicach jest zamknięcie bolesnego okresu dzieciństwa, zmiana postrzegania samego siebie, odzyskanie zdrowia psychicznego oraz nauka umiejętności społecznych. W atmosferze pełnego zaufania, dyskrecji i wsparcia uporządkujemy świat emocji, wspomnień, pomożemy spojrzeć szerzej na dotykające Państwa problemy. Umożliwimy planowanie i wdrażanie zmian w realnym życiu, by odczuwanie prawdziwej radości życia bez obarczania siebie winą za wszystkie niepowodzenia stało się możliwe.
Nasze metody
Terapia DDA w Katowicach to uczenie się brania odpowiedzialności za samych siebie i swoje życie przy pełnej samoakceptacji. Każdy proces leczenia składa się z trzech etapów. Po pierwsze zrozumienie wpływu przeszłości na obecne zachowania. Po drugie definitywne zamknięcie bolesnego czasu w życiu, odnalezienie wiary we własne siły, a po trzecie wdrażanie zmian w realnym życiu. Leczenie DDA w Katowicach prowadzimy indywidualnie dla osób, które obawiają się otwarcie mówić o swoich problemach, nie chcą być oceniane, krytykowane bądź boją się odrzucenia. Spotkania zwykle odbywają się raz w tygodniu na godzinnych sesjach. Terapia grupowa DDA odbywa się natomiast w grupie kilku osób, które łączą podobne przeżycia, i trwa kilka godzin. Daje ona uczestnikom poczucie wspólnoty, a także silniej motywuje. Wymaga jednak większej odwagi i otwarcia.
To najwyższy czas, by uwolnić się i zacząć cieszyć się życiem!